Advertisement

Geçici olarak üzerinde anlaşılan Avrupa Birliği anlaşmasına göre birlik içinde tüm akıllı telefonlar ve tabletler ortak tipte şarj aleti kullanmak zorunda olacaklar. Delegelerden gelen açıklamaya göre Apple başta olmak üzere tüm şirketler telefon, tablet, e-kitap okuyucu ve dijital kameralar aynı USB-C tipi şarj aletini kullanacak.

Avrupa Komisyonu’na göre geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve geçici olarak kabul edilen plan sayesinde tüketiciler her yıl yaklaşık olarak 250 milyon euro tasarruf edecek. Avrupa Parlamentosu ve 27 AB ülkesinin tamamının anlaşmaya imza atması gerekiyor.

Telefon ve tabletlerin 2024 sonbaharın kadar anlaşmanın kurallarına uyum göstermesi gerektiği belirtilirken diz üstü bilgisayarların gerekli değişikliği yapması için yeni kuralların devreye alındığı tarihten itibaren 40 ay sonrasına kadar vakit tanındığı kaydedildi.

“Günlük yaşamımızda kullandığımız birçok elektronik alet için ortak tipte bir şarj aleti kullanılabilmesi mantıklı geliyor” diyen AB İç Pazar Komiseri Thierry Breton, “Avrupalı tüketiciler tüm taşınabilir elektronik eşyaları için tek bir şarj aleti kullanabilecekler. Bu kolaylığı artıracak ve atık azaltımında önemli bir adım olacak” ifadelerini kullandı.

Teklif ilk etapta Apple tarafından yenilikleri azaltacağı gerekçesiyle tepkiyle karşılansa da şirketin gelecek modeller için mevcut şarj aletinin yerine geçecek ve daha yaygın olan USB-C şarj aleti üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Mevcut Apple dizüstü bilgisayar modellerinin hali hazırda USB-C şarj girişi kullandığı biliniyor.