Advertisement

Hollanda'da Omikron varyantı nedeniyle 4 hafta tam kapanma uygulanacağı duyuruldu. Ülkede geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, 14 Ocak'a kadar tam kapanma uygulamasına geçileceğini söyledi.

Açıklanan önlemlere göre, temel ihtiyaçların temin edildiği market, kasap, manav, fırın, eczane, benzin istasyonu, kütüphane gibi yerlerin dışındaki tüm dükkan ve mağazalar, güzellik merkezleri, berber, kuaför, masaj salonları, dövmeciler, sinema, müze, tiyatro, eğlence parkları ve hayvanat bahçeleri kapatılacak.

Tüm kademedeki okullar 20 Aralık ila 9 Ocak 2022 arasında kapalı kalacak. Tam kapanma son bulana kadar hiçbir etkinliğin yapılmasına izin verilmeyecek. Evlerde 13 yaşından itibaren en fazla 2 misafir kabul edilecek, dışarda ise en fazla 2 kişi bir arada bulunabilecek. Noel kutlamalarının yapıldığı 24, 25 ve 26 Aralık'ta ve yılbaşında hanelerde ve dışarda en fazla 4 misafire izin verilecek.

Almanya ve Fransa’da ek önlemler

Almanya, İngiltere’den gelen yolculara 2 haftalık karantina uygulayacak ve ülkeye girişlerde negatif Kovid-19 testi isteyecek.

Benzer biçimde Fransa da İngiltere'den gelen yolculara getirdiği seyahat kısıtlamasını başlattı. Fransa'da ağustos ayında yürürlüğe giren Kovid-19 sağlık kartı uygulaması kapsamında, restoranlara, kafeteryalara, sinema salonlarına ve müzelere girişlerde aşıların tamamlandığını gösteren belge isteniyor.

İrlanda'da getirilen yeni kısıtlamalar kapsamında restoranlar, barlar, paket ve dağıtım servisleri saat 20.00'de kapanacak ve bu saatten sonra iç mekan etkinliği yapılmayacak, düğünler saat 20.00'den sonra yapılabilecek ancak 100 kişiyle sınırlı tutulacak.