Advertisement

HSBC Holdings Plc ve BNP Paribas SA'nın risk limitleri, piyasada beklenmeyen volatilitenin alım satım masalarında ne kadar kar ya da zarar yazılacağına ilişkin tahminleri altüst etmesinin ardından Mart ayında defalarca aşıldı.

Avrupa'nın en bankalarından ikisi, ilk çeyrek finansallarına göre, olası kayıplar karşısında ne kadar sermaye tutulması gerektiğini işaret eden riske maruz değeri (VAR) Mart ayında geçen birkaç yılda olduğundan daha fazla sayıda aştı.

HSBC'nin işlem modelleri sadece Mart ayında günlük beklenen kar/zarar eşiğini 12 kez aştı. BNP Paribas çeyrek boyunca bu şekilde gerçekleşen 9 olay rapor etti. Bu 2007 yılından beri rapor edilenin üçte birine yakın. Londra merkezli HSBC ve Fransız bankası BNP'nin toplam 6 trilyon dolarlık varlığı bulunuyor.

Düzenleyiciler, işlemlerinden doğan riskleri izleme konusunda sorun yaşayan bankaları son finans krizinden bu yana yakından takip ediyor. Risk göstergelerinin önemli ölçüde aşılması genellikle otomatik olarak beraberinde cezaları getirse de, virüs pandemisi esnasında işlem modellerinin çok hızlı bir şekilde kullanışsız bir hale gelmesinden dolayı gevşek davranıyor.

HSBC'nin ABD birimi tarafından geçen hafta yapılan açıklamada normal şartlarda bütün yıl boyunca göstergenin en fazla iki ya da üç kez aşılmasının beklendiği belirtildi. Pandeminin son iki yıldır görülmeyen fiyat bozulmalarına yol açtığı ifade edildi.