Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü beklendiği gibi faiz oranlarını sabit tutarak, ekonominin durumunu değerlendirmesi ve gelecek yıl daha fazla faiz artırımına gerek olup olmadığına karar vermesi için piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranında değişikliğe gitmedi.

Aralık ayındaki politika toplantısını tamamlayan Avustralya Merkez Bankası (RBA), faiz oranlarını yüzde 4,35 ile 12 yılın en yüksek seviyesinde tutarken, Kasım ayından bu yana alınan ekonomik verilerin genel olarak beklentilerle uyumlu olduğunu ekledi.

RBA, üst üste 10 toplantı sürdürdüğü faiz artırımına Nisan ayı toplantısında ara verdikten sonra, Mayıs ve Haziran toplantısında sürpriz bir şekilde yeniden artırıma gitti. Banka, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim toplantılarında faizde herhangi bir değişiklik yapmazken, Kasım toplantısında 25 baz puan daha artış gerçekleştirdi.

Açıklamada, enflasyonun yüzde 2 ila 3'lük hedef aralığına geri getirilmesindeki ilerlemenin önceki tahminlerden daha yavaş olduğu yönündeki görüşünü yansıttığı belirtildi.