Advertisement

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmaların temsilcileri ile bir araya geldi.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada görüşmeye ilişkin olarak şunları söyledi:

Politikalarımızın merkezine aldığımız, en temel önceliğimiz olan enflasyonla mücadele kapsamında gıda sektöründe faaliyet gösteren yem, kırmızı et, beyaz et ve yumurta üreticisi firmaların temsilcileri ile bir araya gelerek yapıcı ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik.

Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık.

Fiyatlardaki dalgalanmaların önüne geçmek ve istikrara kavuşmasını sağlamak için hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Kopuz: Toplantıda olanlar fiyat sabitlemeyi kabul ettik

Bakan Nebati ile toplantıya katılan gıda sektörü temsilcilerinden Kopuz Şirketler Grubu Genel Müdürü Soner Kopuz, Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı.

Kopuz, fiyatların sabitlenmesi konusunda, zincir marketlerin toplantıda olmadığını ancak toplantıya katılan şeker ve yağ üreticileri ile gıda tedarikçileri fiyat sabitlemesini kabul ettiklerini söyledi.

Toplantının ana gündeminin yaşanan enflsayon ve dar gelirli insanların enflasyon altında ezilmemesi olduğunu belirten Kopuz, " Avrupa'da 30-40 hatta bazı bölgelerde 60 kalemde fiyatların sabitlendi. Toplantıda olan yağ ve şeker üreticileri ile gıda tedarikçileri olarak bizler de fiyatların sabitlenmesini imkanlar dahilinde kabul ettik." dedi.