Advertisement

Metal fiyatları pazartesi günü ABD ve Çin'den gelen haberlerin etkisiyle yükselişe geçti.

China Securities Journal ve Shanghai Securities News’in raporlarına göre pazartesi günü Çin’in 1 yıllık vadeli temel kredi faizini 3,85’ten 3,80'e indirmesi sonrası Çin bankalarının bu faizi daha da indirmesi bekleniyor. İndirim hamlesi Omikron varyatının hızlı yayılımı, özel tüketimdeki zayıflama ve çöküş sinyalleri veren emlak sektörü gibi sorunlarla boğuşan Çin ekonomisi için ileride daha fazla parasal destek yapılabileceğine işaret ediyor.

ABD’de ise Fed, son 40 yıldır görülen en yüksek enflasyonu dizginlemek amacıyla sıfıra yakın olan faizleri artırmaya hazırlanıyor. Ekonomistler 2022’de Fed’in planlandığı şekilde varlık alımı programını sonlandıracağını ve 3 kez faiz artırımı planlarını gerçekleştireceğini öngörüyor.

Jinrui Futures Co.’nun geçtiği notta Fed’in faiz artırım beklentilerini öne çekmesinin ardından, Çin’de para politikası gevşemesinin de beklenenden daha erken gelebileceğini kaydetti.

Bakır, Londra Metal Borsası’nda yüzde 0,5 artarak ton başına 9 bin 494 dolara yükseldi.

Vadeli demir cevheri kontratları Singapur’da, talep görünümündeki iyileşmenin etkisi ile sadece altı haftada yüzde 50’den fazla yükseldi. Çinli yetkililer, bankaların zor durumdaki emlak geliştirme şirketlerinin projelerini satın alanları fonlamasını destekliyorlar ve finansal açıdan sağlıklı emlak şirketlerini bu gibi alımları yapmaya yönlendiriyorlar. Buna ek olarak, Çin bankaları son 20 ayda ilk kez borçlanma maliyetlerini düşürdü ve Çin Merkez Bankası likiditeyi artırmak için bankaların rezerv olarak tutmaları gereken para miktarını azalttı.


Fiyatlar ayrıca, Çinli çelik üreticilerinin bu yılın başında üretim hacimlerine yönelik sıkı kısıtlamaların ardından üretimlerini artırmalarından da destek buluyor.

Holly Futures, müşteriler için hazırladığı notta, “Emlak ve altyapı görünümündeki iyileşme, çelik tesislerinin yeniden üretime başlayacaklarına ilişkin beklentileri güçlendirdi. Son zamanlarda kış dönemi için stoklamaların başlaması da demir cevheri için talebi desteklerken, çevre kirliliğini önlemeye yönelik kontroller halen sürüyor” dedi.

Demir cevheri fiyatları Singapur'da yüzde 4 yükselerek ton başına 129,45 dolar ile Ekim ortasından bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 128,20 dolar seviyesine geldi. Çin’de Dalian piyasasında vadeliler yüzde 4,2 yükselirken, betonarme demiri ve sıcak haddelenmiş rulo fiyatları gevşedi.