Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bank of America analistleri, Japonya Merkez Bankası’nın Ekim ayında negatif faiz politikasını terk etmesini ve tahvil faizi getiri hedefini ikiye katlanmasını bekliyor.

Izumi Devalier öncülüğünde analistler bugün paylaştıkları bir notta “artan gıda ve enerji maliyetleri nedeniyle normalleşme baskısının artmasını ve bankanın agresif gevşeme politikasının azalmasını bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası da dahil birçok küresel merkez bankasının parasal sıkılaşmaya gitmesinin para birimi yen’de çok fazla değerlenmeye neden olmadan sıkılaşması için alan sağlayacağını belirtti.

Analistler bankanın eksi yüzde 0.1 olan politika faizini yükseltmesini, 10 yıl vadeli getiri hedefini de yüzde 0.5’e yükseltmesini bekliyor. Analistler daha önce Başkan Kuroda’nın görev süresinin sona erdiği Nisan 2023’e kadar politika değişikliği beklemediklerini açıklamıştı.

Ülkede enflasyonun ABD ve Avrupa’nın aksine bankanın hedefi olan yüzde 2’lik hedefinde uzun süre kalması beklenmediği için normalleşme adımı banka yetkililerinin temel senaryosunu oluşturmuyor. Ülkede yüzde 0.2 civarında seyreden enflasyonun Nisan ayından sonra yükselmesi bekleniyor. Ancak Merkez Bankası bu artışın kalıcı olmayacağını öngördüğü için birçok ekonomist Kuroda’nın görev süresi bitene kadar politika değişikliği beklemiyor.

UBS Ekonomistleri enflasyonda yükselişin gelecek yıl sürmeyeceğini belirterek “bu nedenle en az 2023 yılının sonuna kadar para politikasında anlamlı bir değişiklik beklemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.