Advertisement

ING Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kırmızı, uzaktan müşteri edinimine uzun zamandır hazırlandıklarını, uygulamanın Türk bankacılık sektörü için bir milat olduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Kırmızı, artık rekabetin ve oyunun şartlarının değiştiğini belirterek, daha önce ıslak imzadan dolayı bir bankanın şube sayısının önemli bir rekabet avantajı olma durumunun artık ortadan kalktığını kaydetti. Bankaların artık rekabet edeceği noktanın kaç şubesi olacağı değil, müşteriye önereceği değer önermesi olduğunu ifade eden Kırmızı, "Süreç bir çok bankada başladı. Burada arkada kullanılan teknoloji ve yaratılan müşteri deneyimi burada önemli bir faktör olacaktır" dedi.

'2020'de 178 bin saatlik işi robotlar yaptı'

Dijitalleşmenin bir araç olduğunun altını çizen Kırmızı; "Amaç müşteri deneyiminde mükemmelliyeti sağlayarak en güvenilir, teknolojilerle müşterilerinize doğru zamanda doğru değer önerilerini sunan farklı ürün ve hizmetleri sunabilmek" dedi. Müşteri deneyiminin lider kurumu olmak istediklerini kaydeden Kırmızı, 2020 yılında yapılan bağımsız bir araştırmaya göre, bankacılık kategorisinde müşteri deneyiminde lider olduklarını söyledi. Müşteriyi dinleyen ve müşterinin gözünden bakan bir banka olduklarını vurgulayan Kırmızı, güvenilirliğin de önemli farklılaşma konularından biri olduğunu söyledi. Yaklaşık 300 tane süreci robot teknolojileri ile otomatize ederek 2020 yılı itibarıyla yıllık 178 bin saatlik bir iş yükünü otomatize ettiklerini kaydeden Kırmızı, "Bu hem çalışanlarımızın daha katma değerli işler yapabilmesine hem de müşteri deneyimimizi iyileştirmemize yardımcı oldu dedi.

'1 milyar TL krediyi bankacılık robotu onayladı'

Yapay zeka destekli bankacılık robotu INGo'nun şu ana kadar 13 milyondan fazla tekil müşteri görüşmesi gerçekleştirdiğini belirten Kırmızı, 1 milyondan fazla da tekil müşterinin sorusunu yanıtladığını söyledi. INGo'nun yüzde 95 gibi bir başarı oranı olduğunu vurgulayan Kırmızı, 1 milyar TL'lik de ihtiyaç kredisi onayladığını ifade etti. INGo'yu yep yeni bir kanal olarak konumladıklarının altını çizen Kırmızı, "Burada ana amaç müşterilerimizin 7/24 bankaya ulaşıp, bilgi istediklerinde, bizim de istedikleri bilgiyi onlara sağlayabilmemiz" diye konuştu.