Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Arksigner Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yasin Kahramaner, bankaların uzaktan müşteri edinimini tek seferlik bir teknoloji adaptasyonundan öte bir sürece dönüştürdüklerini söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel'in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan vurgulayan Kahramaner, "Şu anda sürekli olarak KYC (Know Your Customer) adımlarında kimler, hangi aşamada, nasıl ilerliyor, müşteriler bu anlamda her hangi bir sorun yaşıyor mu, ne kadar kayıpsız yapılıyor gibi konuları anlıyorlar. Eskiden uzaktan müşteri edinimi pek çok sektör için bir projeydi. BDDK'nın burada oturtmuş olduğu periyodik izleme sayesinde, artık bunu bir süreç olarak benimseyen, organizasyonel tarafta bu alana dedike kaynak ve personel ayıran bankalarımız görmeye başladık" dedi.

'Lojistik sektörü mutlaka yerinde kimlik doğrulama yapmalı'

Uzaktan kimlik tespiti ve kimlik doğrulamanın sadece bankacılık ve finans sektörünün konusu olmadığını belirten Kahramaner, dönüşen dünyada bir çok sektörün bu uygulamaya ihtiyaç duyduğunu söyledi. Lojistik sektörünün mutlaka yerinde kimlik doğrulamayı yapması gerektiğini ifade eden Kahramaner, "Sigorta sektöründe şu anda buna ihtiyaç var. Bunun yanı sıra sağlık ve eğitim sektöründe de bu ihtiyaç söz konusu" dedi.

'Ar-Ge'yi çok seven bir şirketiz'

Uzaktan müşteri kazanma konusunda Türkiye’de de son dönemde bir mevzuat değişikliği yapıldığını ve artık bireysel değil kurumsal düzeyde de dijital kimlik tespiti yapılabildiğini hatırlatan Kahramaner, "Biz Ar-Ge'yi çok seven bir şirketiz. Yerli ve milli teknoloji üretmekten de memnuniyet duyuyoruz. Geçen yıl bu çözümlerimize yaptığımız yatırım 30 milyon TL. Bu yıl da 100 milyon TL yatırım öngörüyoruz. Şu anda 110 kişilik ekip olduk. Yoğun bir Ar-Ge odağımız var" diye konuştu.