Advertisement
HABERLER ABONE OL

Ekonomi yönetiminin kısıtlayıcı hamlelerine karşı, bankalar büyük şirketlere kredi vermeyi sürdürdü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre yeni kuralın devreye girdiği Mayıs ayından bu yana bankaların yüksek risk ağırlığı ile verdiği kredi tutarı 288 milyar TL’ye ulaştı.

BDDK, 28 Nisan’da aldığı kararla tarımsal krediler, KOBİ kredileri ile ihracat ve yatırım kredilerinde risk ağırlığını yüzde 200'e çıkarılmasına karar vermişti.

Sermaye yeterliliği hesaplamasında kullanılacak risk ağırlığı düzenlemesi Mayıs başında yürürlüğe girmişti. Bu tarihten itibaren toplam ticari kredilerde 1 trilyon TL artış oldu. Risk ağırlığı yüzde 200 olan kredi büyüklüğü ise sıfırdan 288 milyar TL’ye ulaştı.

Yeni sıkılaştırıcı önlemler 1 Kasım'da yürürlüğe giriyor

BDDK, doğrudan kredi sınıflaması yapmadan büyük şirketlerin krediye erişimini kısıtlayıcı başka adımlar da attı.

Haziran sonunda alınan kararla bilançosunda yabancı para bulunan ya da nakit pozisyonu artıda olan şirketlere kredi kullanımını durdurdu.

İlk olarak 15 milyon TL büyüklüğünde Döviz pozisyonu olan ya da döviz pozisyonu, aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10’unu geçen şirketlere kredi verilmesi yasaklandı. 22 Ekim’de ise bu rakamlar 1 Kasım’dan itibaren geçerli olmak üzere 10 milyon TL ve yüzde 5’e indirildi.

MEHMET FİLOĞLU