Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Bitcoin Salı günü diğer kripto para birimleriyle birlikte değer kazandı. En büyük kripto para yüzde 2,1’lik yükseliş sergilerken, meme tokeni Dogecoin ise yüzde 10’a varan artış yaşadı.

Ancak yaşanan yükselişler dijital varlık Borsası FTX'in çöküşünün başka yerlere sıçrayabileceğine dair endişelerle gölgelendi.

Bitcoin’in şimdiye kadar BlockFi Inc.'in Pazartesi günkü iflasını atlattığı belirtiliyor. Kripto kredi kuruluşu, Sam Bankman-Fried'in FTX'inin ve kardeş şirketi Alameda Research'ün kaotik çöküşünün ardından çözülme yaşamaya başlamıştı.

Kripto dünyasında şu anda FTX kaynaklı daha fazla çöküş yaşanacağına dair endişeli bekleyiş sürerken dikkatler zor durumdaki aracılık şirketi Genesis gibi kurumlara odaklanmış durumda.

Kripto danışmanlık şirketi Venn Link Partners'ın kurucusu Cici Lu, "Kredi salgını henüz bitmedi. Kimin neye maruz kaldığı açısından karşı taraf riskinin ikinci ve üçüncü katmanlarında hala çok düşük görünürlük var" değerlendirmesinde bulundu.

Japonya'nın sosyal medya devi Line Corp. tarafından desteklenen bir kripto borsası olan Bitfront, sektördeki zorluklar nedeniyle kapandığını ancak bu adımın FTX'in çöküşüyle ​​bağlantılı olmadığını belirtti.

Öte yandan Bitcoin grafik modelleri de, tokenin görünümü hakkında uyarı işaretleri vermeye devam ediyor.

Tokenin en az yüzde 10 yukarı veya aşağı hareket ettiğinde çizim oturumlarına dayalı nokta ve şekil çalışması olarak adlandırılan bir analiz, kripto paranın yaklaşık 10 bin dolara kadar düşen destek seviyelerini test etme riski altında olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin ve ilk 100 tokendan birçoğu bu yıl yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetmişti. Bu durum birçok kripto şirketinde finansal sorunlara yol açarak iflas dalgası başlamasına neden olmuştu.