Advertisement

Bazı hedge fon yöneticileri, koronavirüs pandemisi tüm dünyayı kapanma altına iterken piyasada Mart ayında yaşanan çalkantıdan kazançlı çıkmayı başardı. Fonların kazançları, makro ve tahvil perspektifinden hisse senetleri ve petrolde uzun ve kısa pozisyon alınmasına kadar çeşitli yatırım yaklaşımlarından geldi.

Ancak krizi yenenler azınlıkta. Çoğu hedge fon yöneticisi -ki bunların aralarında Ray Dalio ve Michael Hintze gibi büyük isimler de bulunuyor- yatırımcılarını finans piyasasındaki çalkantıdan koruyamadı. Dört hedge fon yöneticisinin üçü para kaybederken, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre bazılarının Mart ayındaki kayıpları yüzde 40'ı buldu.

Piyasa çalkantısından çıkan sonuçlar, varlıkları 2014 yılından beri ilk kez 3 trilyon doların altına gerileyen hedge fonu sektörünü olumsuz etkilemeye devam edebilir. Nihai hasarı öngörmek için Mayıs ayı erken olabilir. Ancak fon akımlarına ilişkin ilk rakamlar karamsar bir tabloyu işaret ediyor. Hedge Fund Research Inc.'e göre müşteriler on yıldan fazla bir süredir ilk kez ilk çeyrekte 33 milyar dolarlık net çıkış yaptı.

Krizde kazananlar arasında yer alan Universa Investments ilk çeyrekte yüzde 4,000'den fazla yükseldi. Bloomberg News tarafından görülen müşteri mektubuna göre sadece Mart ayındaki yükseliş yüzde 3,612 oldu.

Said Haidar'ın 1997'de kurduğu tüm dünyada makro ekonomik değişimlere odaklanan fonu Haidar Jupiter Fonu Mart'ta yüzde 25 getiri sağladı. Bloomberg News tarafından görülen yatırımcı mektubuna göre 900 milyon dolarlı fon gelmiş geçmiş en yüksek aylık getirisini sağlayarak ilk çeyrekte yüzde 53.5 yükseldi.