Advertisement
HABERLER ABONE OL

BBVA, gerçekleşmesi halinde Avrupa bankacılığının dev satın almalarından biri olacak Sabadell'in devralınması için yeni bir hamle yaptı.

BBVA daha önceki bir teklifin Sabadell yönetim kurulu tarafından reddedilmesinden birkaç gün sonra yeni bir agresif teklif hazırladı.

BBVA'dan yapılan açıklamada, Sabadell için tamamen hisse karşılığı bir alım teklifi yapıldı. Geçen hafta her 4.83 Sabadell hissesi için yeni ihraç edilen bir BBVA hissesi şeklinde bir teklif önerilmişti. Bu teklif Sabadell'in değerlemesinin 12 milyar euro olduğuna işaret etmişti.

Sabadell'in yönetim kurulu 6 Mayıs'ta önceki teklifi "Banco Sabadell'in potansiyelini ve bağımsız büyüme beklentilerini önemli ölçüde küçümsüyor" diyerek reddetmişti.

BBVA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Torres, Sabadell Yönetim Kurulu Başkanı Josep Oliu'ya gönderdiği kamuoyuna açık mektupta teklifin iyileştiremeyeceğini belirtmişti.

Son teklif BBVA'nın Sabadell'i ikinci kez satın alma girişimi oldu.

İki banka 2020'nin sonlarında birleşme konusunda kısa süreli görüşmeler yapmış, ancak görüşmeler fiyat konusunda tıkanmıştı.

Hükümet karşı çıkıyor

Diğer yandan İspanya finans sektöründe "düşmanca hisse alımı" (opa hostil) olarak adlandırılan BBVA'nın bu önerisine gerek merkezi hükümet gerekse Katalonya özerk yönetim hükümeti karşı çıktı.

İspanya devlet televizyonu RTVE ve resmi haber ajansı EFE'de Ekonomi Bakanlığı kaynaklarına dayandırılarak verilen haberlerde, hükümetin "İspanyol finans sisteminde zararlı etkileri olabileceği" gerekçesiyle BBVA'nın Sabadell'i satın alma girişimine karşı çıktığı bildirildi.

Hükümet kaynakları, BBVA'nın bu yöntemle Sabadell'i almasının "finans sektöründe rekabet, istihdam kaybı ve İspanya'da bölgesel uyumu olumsuz etkileme riskleri taşıdığını" öne sürüyor.

Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Pere Aragones de "Katalonya'nın ekonomik gücünü zayıflatabilecek, istihdamı azaltabilecek ve rekabeti kötüleştirebilecek bir girişim" diyerek, BBVA'nın Sabadell'in kontrolünü ele geçirmesine karşı olduklarını açıkladı.

Katalonya Özerk Hükümeti Ekonomi Bakanı Natalia Mas ise AB Komisyonu'na ve rekabetten sorumlu AB Komisyonu üyesi Margrethe Vestager'e mektup göndererek, BBVA'nın Sabadell'i olası satın alımının önlenmesini istediğini bildirdi.

BBVA Başkanı Torres, Sabadell'e çok çekici bir teklif sunduklarını savundu

Tepkilere basın toplantısında yanıt veren BBVA Başkanı Carlos Torres, Sabadell'e "çok çekici bir teklif sunduklarını" belirterek "Sabadell'in gelecek için inanılmaz perspektifleri olan, önemli bir banka olduğunu, her iki kurumun da yeteneklerini korumak istediklerini, BBVA olarak benzer entegrasyon deneyimlerine sahip olduklarını ve amaçlarının verimliliği artırmak ve çalışanların daha iyi fırsatlara erişebilmelerini sağlamak olduğunu" vurguladı.

Torres, "(Sabadell ile birleşmeleri halinde) Pazar payı açısından 2. sırada oluruz. Daha çekici ve tamamlayıcı bir işletme oluruz. Daha fazla dengeye, daha fazla küreselliğe ve sürdürülebilirliğe ulaşırız" dedi.

Teklifleriyle ilgilenen Sabadell hissedarları olduğunu kaydeden Torres, "Bu operasyon toplum için faydalı ve bize daha fazla kredi olanağı sağlıyor. Sabadell ve BBVA'nın faaliyet gösterdiği tüm bölgelerdeki iş dünyasına bağlılık sağlıyor" değerlendirmesini yaptı.

BBVA Üst Yöneticisi (CEO) Onur Genç de "Operasyon gerçekleşmezse organik büyümeye devam edeceğiz" dedi.