Advertisement
HABERLER ABONE OL

Berenberg'e göre 2022 yılı için ana senaryo hala hisse senetlerinin yükseleceği yönünde olsa da ortaya çıkan birçok risk nedeniyle bu kazancın sürdürebilir olmama olasılığı bulunuyor.

Kurum bu değerlendirmelerin ardından yatırımcıların piyasalarda çöküş ihtimaline karşı bir çıkış planına sahip olmaları gerektiğini düşünüyor.

Berenberg stratejistlerine göre Avrupa ve ABD hisselerinde görülen rekor değerler ve jeopolitik tehlikelerin yarattığı baskıdan dolayı hisse senedi piyasalarındaki riskler 2021’e göre artış gösterdi.

Uzmanlar, yatırımcıların daha fazla oynaklıktan korunmak için bir “çöküş koruması” mekanizması kurmalarını tavsiye ediyor.

"Yüzde 30 düşüş ihtimali yüzde 10"

Stratejistler Jonathan Stubbs ve Edward Abbott, Avrupa ve ABD’deki hisselerin tepe noktalarına yakın olduklarını belirterek bu durumun hisselerde sürdürülebilir kazanç için ideal bir senaryo olmadığına dikkat çekti.

Bunun yanında uzayan tedarik zinciri sorunları, artan enflasyon ve potansiyel varlık alımlarının azaltılması gibi riskler de görünümü daha olumsuz hale getiriyor.

Bu sene içinde hisselerin yükseleceğine dair genel bir görüş olsa da stratejistler aşağı yönlü riskleri barındıran bir senaryonun da göz ardı edilemeyecek kadar şansı olduğu konusunda uyardı.

Hisselerin bu yıl yüzde 30 oranında düşüş göstermesine yüzde 10 ihtimal veren stratejistler, parasal sıkılaşmayla birlikte özellikle teknoloji hisselerinin baskı altında kalabileceğini belirtti.