Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRKBESD Başkanı Gökhan Sığın, sıkılaştırma adımlarının kendi sektörleri açısından bazı endişeler yarattığını dile getirdi.

60 bin doğrudan, 600 bin dolaylı istihdamla ulusal ekonomiye katkı sağladıklarını ifade eden Sığın, dış piyasalardaki darlamanın ihracatı üzerindeki olumsuz etkilerinin sürdüğünün altını çizerek, "Bu düşüşü Haziran sonuna kadar iç satışlar büyük oranda dengeledi. Ancak iç piyasadaki bu olumlu seyrin devamı sektörümüz için oldukça önemli. Bu nedenle iç piyasada oluşan dinamizmi riske atabilecek; kredi kartı taksit sayılarının azaltılması, kredi faiz ve komisyonlarının artırılması veya vergi düzenlemelerinin gündeme alınması gibi gelişmelerin, üretim ve istihdam yapımızı zorlamasından endişe ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Beyaz eşya sektörünün maliyetlerinin önemli bir kısmını yassı çeliğin oluşturduğunu dile getiren TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz küresel gelişmeler kaynaklı arz ve talep dengesizliklerinin yassı çelik ürünlerinde fiyat artışlarına neden olabildiğinin altını çizdi.