Advertisement

BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

AB eksenli düşünce kuruluşu E3G'nin yayınladığı rapora göre; 2015 yılında Paris İklim Anlaşması'nın imzalanmasından sonra kömür bazlı enerji üretim tesisleri sayısında küresel çapta yüzde 76 düşüş görüldü.

Son olarak dünyanın en büyük kömür ihracatçısı BHP, Kolombiya'dan sonra Avustralya'da da 1,35 milyar dolar değerindeki kömür santralini sattığını açıkladı.

Avustralyalı şirketin bu adımı ile daha önce duyurduğu çevreye duyarlı yatırımları genişletme stratejisini sürdürdüğü görülüyor.

Japon şirket Mitsui ile birlikte Avustralya'da yürütülen 2 bölgedeki yüzde 80'lik payını devreden BHP son olarak Kanada'da 5,7 milyar dolarlık potasyum yatırımına hız vermişti.

Ancak Uluslararası Enerji Ajansı'nın Temmuz ayında yayınladığı rapora göre 2021'de enerji fiyatlarında görülen yukarı yöndeki hareketler sonrası tekrar kömür bazlı enerji üretimine yöneliş de var. Ajans, 2022 yılında kömür bazlı üretimde sert yükseliş bekliyor.

Detaylara bakıldığında ise son yıllarda yenilenebilir enerjiye büyük yatırımlar yaparak enerji üretim karmasını büyük ölçüde değiştiren Çin'in, halen en büyük kömür kapasitesine sahip olduğu görülüyor.

Çin'e Hindistan, Vietnam, Endonezya, Türkiye ve Bangladeş'i eklendiğinde kömür bazlı hatların küresel payında yüzde 80'ine tekabül ettiği ölçülüyor.