Advertisement

Biden hükümeti Çin’in ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesine rakip olacak küresel altyapı finansman programı oluşturma arayışında.

ABD’li bir yetkili Ocak ayına kadar 5 ila 10 projenin açıklanacağını belirtti.

İsmini Başkan Joe Biden’in sloganından alan ve bu sene G7 zirvesinde gündeme gelen yeni girişim “Daha İyi Bir Dünyayı Yeniden İnşa Et” (Build Bank Better World) Çin’e rakip olarak geliştirilmişti. Söz konusu program, kadın girişimciler gibi dezavantajlı grupların, iklim konusundaki girişimlerin ve yüksek iş gücü standartlarındaki projelerin fonlanmasını amaçlıyor.

O dönemden beri Beyaz Saray yetkilileri Güney Amerika ve Afrika’daki bazı ülkeleri ziyaret etti. Senegal, Gana, Kolombiya, Ekvador ve Panama’da girişim kapsamında 10 proje belirlendi. Gelecek hafta da ziyaretler Asya ile devam edecek.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Pekin’deki bir basın toplantısında Çin’in altyapı konusunda dünya çapında işbirliği için ‘büyük bir alan olduğuna’ inandığını belirterek “farklı girişimler diğerleriyle değiştirilemez. Dünyanın köprüleri yıkmaya değil, yapmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Beyaz Saray, yeni girişimin demokratik ülkelerin Pekin’in trilyon dolarlık devasa projesiyle rekabet etme gücünü desteklemesini arzuluyor.