Advertisement

ABD Başkanı Joe Biden, "Kongre'den ve bankacılık düzenleyicilerinden, banka iflaslarının tekrar yaşanma olasılığını azaltmak, Amerikalıların işlerini ve küçük işletmeleri korumak için bankalara yönelik kuralları güçlendirmelerini isteyeceğim" dedi.

Biden, ABD bankacılık sitemindeki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, Silikon Vadisi Bankası (SVB) ile Signature Bank'ın iflasına ilişkin yönetimin son birkaç günde aldığı hızlı eylemler için teşekkür etti.

Amerikalıların bankacılık sisteminin güvenli olduğuna inanabileceğini ifade eden Biden, "Mevduatlarınız ihtiyacınız olduğunda orada olacak. Ülke genelinde bu bankalara hesap yatıran küçük işletmeler, çalışanlarına ödeme yapabileceklerini ve faturalarını ödeyebileceklerini bilerek daha rahat nefes alabilirler" diye konuştu.

Biden, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC) SVB ile Signature Bank'ın kontrolünü devraldığını ve Hazine Bakanı Janet Yellen ile bankacılık düzenleyicilerinden oluşan bir ekibin harekete geçtiğini anımsattı.

Bu kapsamda atılan adımlara değinen Biden, söz konusu bankalarda mevduatı olan müşterilerin bugünden itibaren paralarına erişebileceklerini bildirdi.

Banka yöneticileri kovuluyor

Joe Biden, vergi mükelleflerinin bu işlemlerden herhangi bir zarara uğramayacağını vurgulayarak, paranın FDIC'e ödenen ücretlerden karşılanacağını kaydetti.

Söz konusu bankaların yöneticilerinin kovulacağını belirten Biden, "Banka, FDIC tarafından devralınırsa bankayı yöneten kişiler artık orada çalışmamalıdır" ifadesini kullandı.

Biden, banka yatırımcılarının bilerek risk almaları nedeniyle korunmayacaklarına işaret ederek, risk işe yaramadığında yatırımcıların paralarını kaybettiklerini, kapitalizmin bu şekilde işlediğini söyledi.

Bankaların bu duruma nasıl geldiği ile ilgili de önemli sorular olduğuna işaret eden Biden, müsebbiplerin neden sorumlu tutulabileceğinin tam muhasebesinin alınması gerektiğini kaydetti.

Biden, bu gibi olayların tekrar olma riskinin azaltılması gerektiğini vurgulayarak, "Obama ve Biden hükümetinde, 2008'de gördüğümüz bir krizin bir daha yaşanmamasını sağlamak için SVB ve Signature Bank gibi bankalara katı şartlar koyduk. Ne yazık ki son yönetim, bu gereksinimlerin bazılarını geri aldı. Kongre'den ve bankacılık düzenleyicilerinden, bu tür banka iflaslarının tekrar yaşanma olasılığını azaltmak, Amerikalıların işlerini ve küçük işletmeleri korumak için bankalara yönelik kuralları güçlendirmelerini isteyeceğim" dedi.

Bu çerçevede gereken her şeyi yapacaklarının altını çizen Biden, ABD'nin son iki yılda katettiği ekonomik gelişmelerden bahsetti ve bu ilerlemenin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

SVB'nin iflası sonrası yetkililerden olağanüstü önlemler

ABD’de yetkililer Silicon Valley Bank’in (SVB) iflasının ardından finansal sisteme olan güveni artırmak için olağanüstü bir dizi önlem açıkladı.

ABD bankacılık sektörü SVB krizinden sadece birkaç gün önce kripto sektörü odaklı Silvergate Capital Corp.’un bankasını kapatma kararı almasıyla büyük bir sürpriz yaşamıştı. Pazar günü ise benzer bir haber New York merkezli Signature Bank’ten geldi. Bankanın, eyalet yetkilileri tarafından kapatılması üzerine ABD Hazine Bakanlığı, Fed ve ABD’nin tasarruf mevduatı sigorta fonu olan Federal Deposit Insurance Corp. (FDIC) ortak bir açıklama ile bankacılık sistemine güveni tesis etmeye yönelik adımlar duyurdular.

Düzenleyiciler, krizin yayılmasını önlemeye yönelik şu adımları attılar:

FDIC, SVB sorununu “tüm mevduat sahiplerini tamamen koruyacak” bir şekilde çözeceğini söyledi. Benzer şekilde, Signature Bank’teki “tüm mevduat sahiplerinin” paraları tam olarak geri ödenecek

Fed de bankalara normalde sağladığından daha kolay koşullarda bir yıl vadeli krediler sunan yeni bir “Banka Vadeli Finansman Programı” duyurdu.

ABD Merkez Bankası ayrıca, başlıca doğrudan borç verme aracı olan iskonto penceresi aracılığıyla borç verme koşullarını gevşetti.

Üst düzey bir Hazine yetkilisi, SVB ve Signature ile benzer durumda görünen başka bankalar olduğu konusunda uyarıda bulunurken; düzenleyicilerin önceliği işletmelere ve hanehalklarına mevduatları konusunda güvence vermek oldu. Bu, Fed’in enflasyonu dizginlemek için faiz oranlarını yükseltmeye devam ettiği bir ortamda, bir resesyon riskini artıracak şekilde mevduat çıkışları yaşanmasının önüne geçebilir.