Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, 2,25 trilyon dolarlık yeni altyapı planını kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyor.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklmaya göre, Biden’ın planı ülkeyi iklim krizi ve Çin’in otoriterliğiyle ilgili sorunlara karşı bütünleştirmeyi hedefliyor. Dört kademeden oluşan sekiz yıllık yatırım planı ulaşım için 620 milyar dolar harcama öngörürken temiz su ve hızlı internet gibi altyapı projeleri içinse 650 milyar dolarlık bir harcama yapılacağına değiniyor.

Paketin 580 milyar dolarlık kısmıyla Amerika’daki üretimi güçlendirmeyi amaçlayan Biden, 400 milyar dolarlık kısım ile de yaşlı ve engellilerin bakımını iyileştirmeyi hedefliyor.

Yapılan açıklamada, planlanan yatırımların önümüzdeki 15 yıldaki vergi artışlarıyla sağlanacağı belirtildi.

Planla beraber ABD kurumlar vergisinin yüzde 21’den yüzde 28’e çıkarılması ve şirketlerin küresel kârlarına da yüzde 21 oranında asgari vergi getirilmesi öngörülüyor.

Biden planın detaylarını eski bir sanayi şehri olan Pittsburgh’da duyuracak. Bu konumun seçilmesinin sebebiyse şehrin yeni endüstrilerle beraber bir cazibe merkezi haline gelerek, yeni plan için örnek oluşturması.

Biden Cumhuriyetçi Parti’den farklı yorumlara açık olduğunu belirtiyor fakat planın Senato’dan geçerek yasalaşması için Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyacı yok, salt çoğunluk ile plan yasalaşabilir. Fakat Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, planlanan tüm maddelerin bütçenin içerisine sığmayabileceğini ve fazladan gereklilikler doğurabileceğini vurguladı.