Advertisement

ABD Başkanı Joe Biden ve Senatör Joe Manchin, konu hakkında bilgiye sahip kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Manchin’in Biden’ın yaklaşık 2 trilyon dolar büyüklüğündeki ekonomik programına onay vermeyeceğini açıklamasının ardından Pazar gecesi bir görüşme gerçekleştirdi. Beyaz Saray’ın bu görüşmenin ekonomik paket konusundaki müzakerelerin tekrar canlandırılması için kapıyı açık tutacağını düşündüğü kaydediliyor.

Söz konusu görüşme, Manchin “Fox News Sunday” programında, Yeniden Daha İyi İnşa Et adı verilen ekonomik programı desteklemeyeceğini sert bir şekilde dile getirmesinin ardından gerçekleşti. Batı Virginia Demokrat Senatörü Manchin’in bu açıklaması, Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki’den sert bir yanıt gelmesine neden oldu ve Demokratlar arasında Biden’ın politika öncelikleri konusunda kamuoyu önünde bir tartışma başlattı.

Biden’ın çok önem verdiği bu kanun tasarısını kurtarabilmesi şimdi görüşmelerin tekrar canlandırılmasına ve Manchin ile anlaşmazlık konularının giderilmesine bağlı görünüyor. Cumhuriyetçilerin bütün olarak plana karşı çıktığı 50-50 bölünmüş Senato’da, Başkan tek bir oy bile kaybetme gücü yok ve bu durum Manchin ve diğer her Demokrat üyeye fiili olarak bir veto gücü sağlıyor.

Kaynaklar, Manchin’in gelir tedbirleri ve ülke çapında ana okul öncesi çocuklar için 10 yıllık fonlama gibi değişikliklerle birlikte, kendi planını Biden’a beş gün önce özel olarak sunduğunu, ancak bu planın Başkan için bir öncelik olan genişletilmiş çocuk vergi kredisinin süresinde uzatımı içermediğini kaydettiler.