Advertisement

ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin ve küresel ekonominin durumunu görüşmek üzere 31 Mayıs'ta bir araya gelecek.

Açıklama Beyaz Saray tarafından yapıldı.

Fed Başkanı Powell, son açıklamalarında ekonominin temeli için tehdit oluşturan enflasyondaki artışı durdurmak için faizleri ne kadar gerekiyorsa o kadar yükseltecekleri sözünü vermişti.

Powell, "Enflasyonun açık ve (bizi) ikna edici şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu görene kadar devam edeceğiz. Eğer bunu görmezsek de, daha agresif hamlelerde bulunmayı değerlendirmek durumunda kalacağız" demişti.

Powell, "Fiyat istikrarını sağlamak ve bu istikrarı korumak zorunluluktur. Bunu sağlamamız gerekiyor çünkü fiyat istikrarı olmayan bir ekonominin gerçekten işçiler, işletmeler ya da kimseye bir faydası olmuyor. (Fiyat istikrarı) gerçekten ekonominin temeli" diye konuşmuştu.

Enlasyonu kontrol altına almak üzere uygulanacak politikaların ekonomik büyümede yavaşlatıcı ya da işsizliği artırıcı etkilerine göz yumacakların ifade eden Powell, fiyat artışlarının kapsamlı bir resesyon yaratmadan güç kaybedeceği "yollar" olduğunu belirtmişti.