Advertisement

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden Merkezi İstihbarat Ajansı (CIA) direktörlüğüne Eski Büyükelçi William J. Burns’ü aday gösterdi.

33 yıllık bir kariyer diplomatı olan Burns, Demokratların ve Cumhuriyetçilerin hükümetlerinde birçok ulusal güvenlikle ilgili pozisyonda görev yapmıştı.

“Burns, insanlarımızı ve ülkemizi güvenli tutmak üzerine dünya çapında deneyime sahip olan örnek bir diplomat.” diyen Joe Biden, yeni direktör adayı ile istihbaratın siyaseten taraf olmaması gerektiği konusunda aynı fikirde olduklarını belirtti.

Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris ise “Seçilmiş Başkan Joe Biden ve ben Büyükelçi Burns ve tüm güvenlik ekibiyle ABD’ye gelebilecek herhangi bir tehdidin engellenmesi için yakından çalışacağız.” dedi.

William J. Burns kimdir?

2014 yılında emekli olan Burns ABD Dışişlerinde 33 yıl kariyer diplomatı olarak çalıştı. 2008-2011 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Siyasal İşler Komitesinde çalışan Burns, 2005-2008 yılları arasında Rusya’da, 1998-2001 yılları arsındaysa Ürdün’de Büyükelçi olarak görev yaptı.

2001-2005 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu masasında çalışan Burns, Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de Yakın Doğu ve Güney Asya Direktörü olarak görev yaptı.