Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) sıkılaşma döngüsü ve makro ihtiyati çerçevede alınan tedbirler kredi musluklarının kısılmasına yol açarken, bireysel kredilerde de risk profilinin iyileştiği izlendi.

Kredi Kayıt Bürosu verilerine göre, kredi başvurusunda bulunan müşterilerin bireysel kredi notları incelendiğinde, bireysel kredi kartı, ihtiyaç ve taşıt kredisi müşterilerinin kredi notlarının yükselme eğiliminde olduğu ve geçmiş dönem ortalamasının üzerine çıktığı görüldü.

İhtiyaç ve taşıt kredisi koşulları uygulanan makro ihtiyati politikalar kapsamında vade, faiz ve miktar açısından sıkılaşmıştı. Bu durumun bir yansıması olarak ödeme gücü görece daha iyi olan bireylerin kredi başvurusunda bulunduğu değerlendiriliyor.

Bununla beraber yılın ilk yarısında bireysel kredi kartlarında aylık nakdi faiz oranının enflasyonun altında olması, finansal okuryazarlığı güçlü ve kredi risk durumu iyi olan müşterilerin kart kullanımını artırmasına ve bu segmentte risk profilinin iyileşmesine neden oldu.

Konut kredilerinde risklilik profilinin iyileşmesinde, yükselen kredi maliyetleri nedeniyle likiditesi ve dolayısıyla geri ödeme gücü daha yüksek olan müşterilerin kredi başvurusunda bulunmasının etkili olduğu değerlendiriliyor.