Advertisement

KUTAY KORAP

Borsa İstanbul’da endeksler arasında ayrışma sürerken, son dönemdeki hareketlerle birlikte BIST 30 endeksi ile BIST 100 endeksi arasındaki makas 36 puana kadar geriledi. Böylelikle iki endeks arasındaki fark 2003 yılından bu yana en düşük seviyeye geldi.

İki endeks arasındaki fark 2018 yılının Şubat ayında 276 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Belirtilen dönemde endekste iki sıfır atılmamış iken, fark eski puanla 27 bin 600 puana tekabül ediyordu. 2018 yılından itibaren makas BIST 100 lehine dönerken, yaklaşık 15 yıllık trend son 2 yılda başladığı yere geriledi.

Endeksteki hareketin BIST 30 şirketleri dışında kalmasında birden fazla neden ön plana çıktı. Öncelikle son dönemdeki belirgin geri çekilmenin arkasında yabancı satışlarının etkili olduğu görüldü. 2019 yılının ortalarında yüzde 66 civarında bulunan yabancı takası yüzde 43,52 ile veri tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

Bundan dolayı yabancı yatırımcının geleneksel olarak ilgi gösterdiği BIST 30 şirketleri yabancı çıkışından negatif etki gördü. Özellikle BIST 30 endeksi içerisinde de banka hisselerindeki çıkışlar dikkat çekti.

Diğer nokta ise yaklaşık 1 yıllık vadede 1 milyon üzerinde Borsa İstanbul’a katılan yeni yerli yatırımcılar etkisi oldu. Yeni yatırımcıların portföy tercihlerini genellikle BIST 30 dışında kullanması da fiyat davranışlarında göze çarptı. Piyasaya yeni giren fonlamaların ağırlıklı olarak yeni halka arzlarla birlikte BIST 100 dışı şirketlere yöneldiği de gözlendi.