Advertisement

Borsa İstanbul (BIST) Sınai Endeksi, Salı gününe rekorla başladı. Borsalarda koronavirüs kaynaklı satışın etkisiyle Mart ortasında 95 binli seviyelere kadar gerileyen endeks, pandemi öncesinde gördüğü zirveyi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyeye tırmandı.

BIST 100 Endeksi de güne yükselişle 117,100 puanın üzerinde başladı. Tüm sektörler yükselirken bankacılık yüzde 0.75, holdingler yüzde 0.61 artıda başladı. Gösterge endeks dün yüzde 0.59 yükselerek 21 Şubat'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Sanayi endeksinde en fazla yükselen hisse senetleri sırasıyla Kardemir, Makina Takım Endüstrisi, Doğan Burda ve Türk Prysmian geliyor. Endeks Mart düşüğünden bu yana yaklaşık yüzde 52 yükseliş kaydetti.

OMG Capital Advisors Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gülkan, Bloomberg HT'de Yatırım Kulübü'ne yaptığı değerlendirmede "Varlık fiyatlaması bence iki unsuru yansıtıyor. Birincisi reel ekonominin en azından gayrimenkul ve tüketim gibi bazı kesimlerinde yaşanmakta olan canlanma. Diğeri hem dünyada hem de Türkiye'de sağlamaya devam ettiği ucuz likidite." dedi.

Türkiye'de de negatif reel faiz ile büyük bir kredi genişlemesi yaşandığının altını çizen Gülkan, bunun varlık fiyatlarını destekleyen bir unsur olduğunu belirtti.

İSO'nun Türkiye imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran'da eşik değer olan 50'nin üzerinde gerçekleşerek sektörde iyileşmenin devam ettiğini işaret etti. Veri, Mayıs'ta 40.9 değerini almıştı.