Advertisement

2020 yılında tüm ülkeleri etkisi altına alan Kovid salgınında dünya ile birlikte Türkiye’de yaşanan parasal genişleme döneminden en fazla faydalananlar arasında Borsalar da yer aldı. Borsa İstanbul’da Mart 2020’den itibaren başlayan ralli 3 yıldan uzun bir süre devam etti. Endeks 3,5 yılda 9 kattan fazla artarak 825 puandan 8 bin 500 puana çıktı. Bu rallinin büyük kısmı da borsanın alternatifsiz kaldığı son 2 yılda yaşandı. Ancak mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından ekonomi yönetiminde yaşanan değişim ekonomik dinamikleri de değiştirdi.

Enflasyonla mücadele kapsamında atılan normalleşme adımları ve parasal sıkılaştırmaya gidilmesi borsanın alternatifsiz görünümünü sonlandırdı. Mevduat, tahvil ve özel borçlanma araçları ciddi bir rakip konumuna geldi.

Bu şartlar altında 2024 yılında borsanın nasıl bir seyir izleyeceği yatırımcıların en çok merak ettiği soru haline geldi. Biz de bu soruyu konunun uzmanlarına sorduk.

Normalleşmenin meyveleri 2024’te toplanacak

Normalleşme adımları ve parasal sıkılaşmanın ekonomik ve finansal koşulları zorlaştırması ilk etapta borsayı negatif etkileyecek gibi düşünülse de analistler bu görüşte değil. Yılın ilk yarısında dalgalanmanın yüksek olduğu bir dönem beklediklerini dile getiren QNB Finansinvest Araştırma Grup Yöneticisi Can Alagöz, “Çünkü Türkiye’de tekrar reel faiz var. Enflasyonun da yüksek seyrini göz önünde bulundurursak yılın ilk yarısının görece biraz daha dengeli bir piyasa dinamiğiyle devam etme ihtimali yüksek” diye konuştu. Alagöz sözlerine şu şekilde devam etti: “Yılın ikinci yarısına ilişkin beklentilerimiz olumlu. Bunun en büyük nedeni enflasyonun tekrar bir düşüş trendine gireceği beklentimiz. Bunun yanında para politikasındaki normalleşme adımlarıyla beraber küresel finans otoritelerinin tekrardan Türkiye’ye ilgisinin artabileceği bir dönem olma ihtimalini de yüksek görüyoruz.”

İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer de atılan adımların olumlu sonuçları ile birlikte pozitif bir görünüm ortaya çıkacağını belirterek, “çok ciddi anlamda bir para çıkışının olacağını, CDS’lerde tekrar bir yükseliş yaşanacağını ya da ekonomi politikalarında ters bir dönüş olacağı düşünmüyoruz” dedi. Borsada rallinin bittiğini söylemenin zor olduğunu dile getiren Özer, “olağanüstü bir durum olmadığı, bu ekonomi politikalarından vazgeçilmediği ya da dünyada siyah kuğu diyebileceğimiz çok fazla hesaplanamayan, risk ortamını artıracak özellikle enflasyon risklerini yukarı yönde etkileyecek bir süreç olmadığı sürece borsanın yılın ikinci yarısında alınabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Haberin devamı Bloomberg Businessweek Türkiye'de!

Dünyanın en saygın ekonomi dergilerinden Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT ekibi tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve küresel piyasalarda tüm olup bitenler, hisse senedinden para politikasına hiçbir yerde bulamayacağınız analizler, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

Tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.