Advertisement

Bitcoin Borsası Bitfinex, New York Başsavcısı Letitia James ile şirketlerin ve müşterilerin hesaplarındaki kayıpları karıştırma suçlamasıyla ilgili anlaşmaya vardı.

Bitfinex platformunu ve bağlantılı stablecoin Tether’i yönetenler herhangi bir ihlal yapmadıklarını söylerken 18,5 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul etti.

Bitfinex soruşturmasını yöneten New Yorklu yetkililer önümüzdeki iki yıl boyunca Tether’in rezervlerine dair rapor almaya devam edecek. Şirketler ise New Yorklularla ilgili tüm piyasa işlemlerini sonlandıracak.

Başsavcı James yapılan açıklamada, “Bitfinex ve Tether planlarını uygulayabilmek ve kârlarını koruyabilmek için umursamaz ve kanunsuz bir şekilde büyük finansal kayıpların üzerini örttüler. Tether’in iddia ettiği gibi kurun bunca zamandır dolara dayalı olduğu tamamen bir yalandı.” dedi.

Soruşturmaya göre, Bitfinex’in çatı şirketi iFinex, Tether’in dayalı olduğu varlığa dair yalan beyanda bulundu. Bitfinex ve iFinex arasında yüz milyonlarca doları bulan para hareketleri Bitfinex’ten kaynaklı büyük kayıplarla ilgili gerçeklerin üzerinin kapatılması içindi.

2017 yılının ortalarından itibaren Tether’in küresel olarak hiçbir bankaya erişimi yoktu ve bu zaman diliminde de Tether’i destekleyecek tek bir dolar bile bulunmuyordu.

Bitfinex, şirketin büyük bir kısmının British Virgin Adaları’nda olduğunu söyledi.

Bitcoin gibi madencilik üzerine kurulu bir kripto paradan ziyade Tether müşteri siparişine bağlı olarak yaratılan bir para birimi. Bundan dolayı Tether’in Bitcoin fiyatlarını artırmak için kullanıldığına dair söylentiler dolaşıyordu.

Binance ise zamanında Tether’i kullandığını çünkü kripto paralar ve tokenler arasındaki işlemlerin kolaylaştırılmasında yararlı olduğunu söylemişti.