Advertisement

Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Ekim ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 17,52 düşerek 48,84 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin hem kişisel mevcut durum algısında hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde gerileme izleniyor. Ekonominin açılmasıyla Haziran ve Temmuz aylarında yukarı giden endeksin, Ağustos ayı ile başlayan düşüşünün devam ettiğini ve tarihi olarak en düşük seviyeye gerilediği dikkat çekiyor.

Ağustos ayından itibaren, kişisel durum beklentileri özellikle enflasyondaki yükselme ile bozulurken, gelecek 12 aya ilişkin beklentiler çıkışına devam etmişti. Ekim ayı ön endeksinde geleceğe ilişkin beklentilerde de gerileme olduğu görülüyor.

Küresel piyasalarda stagflasyon tartışmaları ile azalan risk iştahı ve içeride para politikasındaki gevşemenin etkisiyle sert yükseliş gösteren döviz kurları ve enflasyonist eğilimler Tüketici Güvenindeki gerilemenin temel nedenleri olarak öne çıkanlar arasında bulunuyor.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir önceki aya göre yüzde 15,18 azalarak 58,54 değerini alıyor. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 9,84 artarak 34,02 değerini aldı.

Enflasyon beklentilerindeki yükselme, düşük seviyede olmasına rağmen yükseliş gösteren tüketim eğiliminin bir nedeni olabilir.