Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Haziran ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 0,85 oranında artarak 66,66 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin mevcut kişisel finansal durum algısında iyileşme izlenirken, gelecek 12 aya ilişkin beklentilerde ve tüketim eğiliminde gerileme izleniyor. Mevsimsel faktörler ve bayram öncesi ekonomik aktivitede göreli hareketlenme mevcut durum algısını olumlu etkilemiş olabilir. Buna karşın, enflasyon ile mücadelede ekonomik aktivitenin eninde sonunda daha fazla yavaşlayacağı beklentisi geleceğe ilişkin beklentileri olumsuz etkiliyor görünüyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,41 azalarak 66,82 değerini alıyor. Diğer taraftan, içinde bulunduğumuz dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise Mart ayı sonrası düşüşünü azalan oranda da olsa devam ettirerek yüzde 1,89 oranında düşüşle 58,41 değerini alıyor. Mevcut durum algısındaki iyileşme ve tüketim eğiliminde düşüşün yavaşlaması iç talepteki yavaşlamanın hız kestiğine dair işaretler veriyor.