Advertisement

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Temmuz ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 10,23 artarak 52,71 değerini aldı.

Endeksin detaylarına bakıldığında, tüketicinin geleceğe ilişkin beklentilerinde ve tüketim eğiliminde iyileşme olduğu görüldü.

Uzun bayram tatilinin tüketicinin algısında yarattığı etki, ücret artışları ve yüksek enflasyon beklentilerine bağlı tüketim eğilim artışı endeksteki yükselişin temel nedenleri olarak öne çıktı.

Bu çerçevede, Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir önceki aya göre yüzde 5,16 artarak 59,18 seviyesine yükseldi.

Diğer taraftan, içinde bulunulan dönemin dayanıklı tüketim malları ile otomobil ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi ise yüzde 23,46 artış göstererek 48,16 değerini aldı.

Bununla birlikte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 25 geride olan endeks büyümede yavaşlama sinyali vermeye devam etti.

Bloomberg HT’ye konuk olan Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, reel sektörün krediye erişimi ve hazır giyim sektöründeki beklentilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kaya, TL kredilere ulaşmakta zorluk yaşadıklarını belirtti. İşletme, sermaye ve yatırımda uzun vadeli kredilere ihtiyaç olduğunu söyleyen Kaya, “Krediye erişim olmazsa yatırımlar zayıflar ve daha önceki yatırımların olumlu etkilerini fazla yaşayamayacağız. Mevcut kredi oranlarıyla fazla yatırım olmaz.” dedi.

İşçilik maliyetinde temmuz ayında yapılan yüzde 30’luk artışın, birkaç ay sonra hazır giyim sektöründe etiketlere yüzde 20-30 oranında yansıyacağını belirten Kaya, “Giyim sektöründe daralma bekleniyor.” açıklamasında bulundu.