Advertisement

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) Direktörü David Beasley, BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, dünyada 270 milyon insanın kıtlık sınırında yaşadığını ve WFP’nin bu sene 138 milyon insana ulaşmayı planladığını söyledi.

“WFP’nin yardımı olmadan hayatını kaybedecek 30 milyon insanı bir yıl beslememiz için 4.9 milyar dolara ihtiyacımız var” diyen Beasley, dünyada 2 bin milyarderin toplam varlıklarının 8 trilyon dolar olduğunu ve pandemi süresince milyarderlerin servetlerini katladıklarının da altını çizdi.

Siyaset Çalışmaları Enstitüsünün (IPS) yayınladığı bir rapora göre, ABD’li milyarderlerin toplam varlığı pandemi sürecinde %19, yani yarım trilyon dolar, kadar artış gösterdi.

ABD’de karantina önlemlerinin başladığını 18 Mart'tan sonraki 1 haftada, Amazon kurucusu Jeff Bezos servetini 36.2 milyar dolar, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg 30.1 milyar dolar ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk 14.1 milyar dolar kadar artırdı.

“Şu anda bu sıradışı zamanlarda yardıma ihtiyacı olanlar için en çok adım atması gerekenlerin zamanı geldi” diyen Beasley, “Dünyanın size ihtiyacı var ve şimdi doğru olanı yapmanın zamanı” diye ekledi.