Advertisement

BNP Paribas SA'nın açıkladığı ikinci çeyrek sonuçlarına göre banka, tahvil işlemlerinde büyük Wall Street bankalarının biri hariç tamamından daha güçlü bir performans sergiledi. Fransız bankanın tahvillerden doğa kazancı hisse senedi türevlerinden kaynaklı zararlarını telafi etti. Bankanın hisseleri yükseldi.

BNP'nin sabit getirili ürün, Döviz ve emtia (FICC) alım satım işlemlerinden geliri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 154 arttı. Bu oranı sadece yüzde 168 ile Morgan Stanley aşıyor. Bankanın açıklamasında hükümetlerin ve şirketlerin koronavirüsten dolayı tahvil satışlarının ve müşterilerin emtia hedgelerinin hacim sağladığı belirtildi.

Bankanın tahvil işlemleri tarafındaki iyi performansı analist beklentilerinin altında kalan hisse senedi işlemlerinde kaydedilen yüzde 53'lük düşüşü dengeledi.

BNP'nin hisseleri Paris'teki işlemlerde yüzde 2.95 artıda 35.40 eurodan işlem gördü. Bankanın hisseleri, daha önce yatırımcılara en fazla kârpayı ödeyenler arasında olduğundan temettü iptalinden oldukça olumsuz etkilendi.