Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İngiltere Merkez Bankası'nın Başekonomisti Huw Pill, İngiltere’de politika faizinin son 15 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için atabileceği birden fazla yol olduğunu açıkladı.

Bu yollardan birinin İsviçre'deki Matterhorn Dağı'na benzediğini söyleyen Pill, takip edilecek bu yolda faiz oranlarının hızla ve dik bir şekilde yükseleceğini, ancak enflasyonun hedef orana gerilemesiyle birlikte hızla düşeceğini belirtti.

Takip edilebilecek bir diğer yolu Güney Afrika'daki Cape Town şehrine bakan düz tepeli bir dağ olan "Masa Dağı”na benzeten Pill, faiz oranını hızlı bir şekilde yükselip daha sonra hızlı bir şekilde düşürmek yerine bir süre orta derecede yüksek bırakabileceklerini söyledi.

Pill, "finansal istikrara daha az risk getirmesi" ve mortgage maliyetleri üzerindeki etkisi nedeniyle faiz oranlarında Masa Dağı seçeneğini tercih ettiğinin de altını çizdi.

Öte yandan, faiz artırımının devam edeceğine dair bahisleri düşüren para piyasaları, gelecek ay çeyrek puanlık bir artışı tamamen fiyatlanmış durumda.

İngiltere’de politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesinde

İngiltere Merkez Bankası’ndan 3 Ağustos’ta yapılan açıklamada, politika faizinin 25 baz puan yükseltilerek yüzde 5,25 seviyesine çıkarıldığı bildirilmişti.

Böylece politika faizi son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Para Politikası Kurulu (PPK) tutanaklarında faiz artırım kararının 3’e karşı 6 üyenin oyu ile alındığı, iki üyenin 50 baz puan artırım, bir üyenin ise faizin sabit tutulmasından yana oy kullandığı belirtilmişti.

Tutanaklarda, faiz artırım kararının Merkez Bankası’nın yüzde 2 olan hedef enflasyon seviyesine ulaşılması amacıyla alındığı açıklanmıştı.