Advertisement
HABERLER ABONE OL

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Kurul Üyesi Seiji Adachi, piyasalarda gideren artan politika normalleşmesi beklentilerini soğutacak şekilde, parasal gevşemeye devam etmeleri gerektiği açıklamasını yaptı.

Bu sabah yaptığı konuşmada, “BOJ’un getiri eğrisi kontrolüne esneklik kazandırmak amacıyla ekim ayında yaptığı hamlenin ardından bankanın çıkış için zemin hazırladığına dair görüşler ortaya çıkıyor gibi görünüyor” diyen Adachi, “Ancak sabırlı bir şekilde gevşemeye devam etmemiz gerekiyor ve mevcut ekonomi ve enflasyon dikkate alındığında çıkış stratejisini tartışacak aşamada değiliz” ifadelerini kullandı.

Adachi’nin sözleri, BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın son yorumları doğrultusunda, bankanın gelecek ayki kurul toplantısında dünyanın son negatif faiz oranı politikasına son verme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

Ülkede enflasyon 19 ay boyunca BOJ’un yüzde 2 hedefinin üzerinde kalsa da Adachi, politika hamlesi yapmadan önce ücretler ile enflasyon arasındaki verimli döngüyü doğrulamanın hala gerekli olduğunu söyledi.