Advertisement

BP'nin ikinci çeyrekte net kârı 8,45 milyar dolara yükselerek tüm analist tahminlerini aştı. Bu, 2008'den beri en yüksek kâr rakamı oldu. Bu performansta, petrol fiyatlarındaki artışların yanı sıra güçlü rafinaj marjları ve petrol ticaretinin destekleyici olduğu belirtildi.

Şirketin CEO'su Bernard Looney "Bugün açıklanan rakamlar şirketin dönüşüm sürecinde de performansını koruduğunu gösteriyor. Şirketimiz dünyanın ihtiyacı olan petrol ve gaz talebini karşılarken bir yandan da enerji dönüşümüne yönelik yatırımlarını da ivmelendiriyor" ifadesini kullandı.

Londra merkezli şirket yılın ilk yarısındaki 3,8 milyar dolarlık hisse geri alımının ardından önümüzdeki 3 ayda da 3,5 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurdu.

Ukrayna'da devam eden savaş enerji krizini tetikleyip küresel ekonomiyi tehdit etse de petrol ve gaz endüstrisinde getiriler artıyor.

BP, Rusya'dan tedarikte yaşanan sıkıntılar ve görece düşük stoklar nedeniyle yılın üçüncü çeyreğinde de fiyatların yüksek seyretmeye devam edeceği tahminini paylaştı.