Advertisement

Batı dünyasının üçüncü çeyrek kârını açıklayan süper büyük şirketlerinin sonuncusu olarak BP, kârında bir yıl öncesine göre büyük artış açıklayan muadillerinin izinden gitti. Zayıf getirili uzun yılların ardından sektör, ekstra nakitlerinin büyük kısmını hisse geri alımları ve temettü ödemelerine ayırıyor.

Bu durum, iklim değişikliğinden dolayı artan bir şekilde endişe duyan hissedarları memnun ediyor, ancak yeni üretime ilişkin yatırım eksikliği mevcut küresel enerji darlığına katkıda bulunuyor.

BP CEO'su Bernard Looney, Salı günü yaptığı açıklamada, "Yapacağımızı söylediklerimizi yapıyoruz; finansmanımızı güçlendirmek için yeterli nakit ayırıyoruz, hissedarlarımıza dağıtımlarımızı büyütüyoruz ve stratejik dönüşümümüze yatırım yapıyoruz. Artan emtia fiyatları açık bir şekilde yardımcı oluyor" dedi.

BP'nin üçüncü çeyrek düzeltilmiş net kârı 3,32 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Şirket geçen yılın aynı döneminde 86 milyon dolar net kâr açıklamıştı. Londra merkezli şirket böylelikle 3,01 milyar dolar olan analist tahmin ortalamasının üzerinde kâr açıklamış oldu. Faaliyetlerden kaynaklanan nakit akışı ise, bir yıl önceki seviyesi olan 5,2 milyar dolardan 5,98 milyar dolara, daha ılımlı bir yükseliş gösterdi. Bu artış, yükselen enerji fiyatları, iyileşen rafineri kullanılabilirliği ve doğalgaz pazarlaması ve ticaretindeki güçlü performanstan kaynaklandı.

Şirket halihazırda, ikinci çeyrek sonuçlarını açıklarken duyurduğu 1,4 milyar dolarlık hisse geri alımını tamamlamış durumda. Açıklamaya göre, ilave 1,25 milyar dolarlık geri alım dördüncü çeyrek sonuçlarının açıklanması öncesi gerçekleştirilecek. BP, yıllık 4 milyar dolarlık hisse geri alımı yapabileceğini ve temettüyü yüzde 4 artırabileceğini kaydetti.

BP, ekstra nakidin bir kısmını, petrol fiyatlarının küresel pandemiden dolayı çöktüğü 2020 yılının başlarında şişen yükümlülüklerini yerine getirmek için kullandı. Üç aylık dönemin sonunda, şirketin net borçları, ikinci çeyreğin sonundaki seviyesi olan 32,71 milyar dolardan 31,97 milyar dolara geriledi.

BP, diğer petrol devlerinden farklı olarak, sermaye harcamaları konusunda fazla bir hareket göstermiyor. Şirket, bu harcamalar için gelecek yılın bütçesinde, önceki yıl olduğu gibi 13 milyar dolar ayıracak.

Franaız TotalEnergies SE, Exxon Mobil Corp. ve Chevron Corp., tümü birden, tarihi düşük seviyelerde seyreden yatırımlarını gelecek yıl artırma taahhüdünde bulundu. Royal Dutch Shell Plc de, net borcunun kendisinin belirlediği 65 milyar dolar eşiğinin oldukça altına düşmesinden dolayı, sermaye harcamaları bütçesinin gelecek yıl artacağını işaret etti.