Advertisement

Batı Teksas Petrolü (WTI) yüzde 18 oranında yükselerek varil başına 30,07 dolar seviyesine çıktı ve 15 Nisan tarihinden beri en yüksek seviyesini gördü.

Genscape, Pazartesi günü Batı Teksas Petrolü teslimat noktası Cushing, Oklahoma'daki stoklarda sadece 1,8 milyon varil artış gerçekleştiğini raporladı. Bu artışın Mart ayının ortasından bu yana en gerçekleşen en düşük seviyeli artış olması petrol fiyatlarını destekledi.

OPEC + koalisyonunun 1 Mayıs'tan itibaren günlük 9.7 milyon varil kısıntıya gitme konusunda anlaşmaya varmasının ardından, ABD'de, Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. ve ConocoPhillips, Haziran ayının sonuna dek üretimi toplam günlük 660,000 varil azaltmayı planladıklarını açıklaması ile birlikte, ABD ham petrol göstergesi, üretim kısıntısının başlamasının ardından geçen hafta gördüğü varil başına 10 dolarlık seviyesinden iki katından fazla yükseldi.

ABD başkanı Donald Trump da konuyla ilgili olarak yaptığı twitter paylaşımında, "Petrolde talep yeniden başladığı için fiyatlar yükseldi" ifadesini kullandı.