Advertisement

Firmalarını 2020’nin ilk yarısında ipten alan banka traderları pandeminin gerçekleriyle yüzleşiyorlar: Rekor getiri her zaman rekor bonus anlamına gelmez, hele ki çoğu işletme %10 ya da daha fazla düşüşle karşı karşıyaysa.

Tahvil traderları da, firmaların kredi kayıpları ve maliyet baskıları yaşamasından dolayı, yıl sonu bonuslarını kazandırdıkları nakit miktarı ile doğru orantılı şekilde bulamayabilirler.

“Eğer yıllık kâr payınız tavanı deliyorsa, muhtemelen ortalama bir şirketin yaşadığı en iyi yıldan daha iyi performans göstermişsinizdir” diyen Compensation Advisory Partners Müdürü Bonnie Schindler, sabit getirili menkul kıymet traderların bu yıl böylesine bir performans sergilenmesinden sonra biraz mutsuz olabileceklerini belirtti.

Schindler gibi danışmanlara göre, yıllardır sakin bir piyasanın sıkıntısını çeken traderlar, şimdi de bekledikleri büyük ödülü diğer sektörlerin zor zamanlar yaşamasından dolayı alamama ihtimaliyle karşı karşıyalar.

Anlaşma danışmanlıkları ve kiralama operasyonları zor bir dönem geçiriyor. Bankalar ise işten çıkarma yapmaktan ve kâr payı ödemekten kaçınıyor.

Tüm bunlar, yıldız traderları kızdırmak için yeterli.