Advertisement

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Fed’in Zürih’te gerçekleştirilen UBS etkinliğinde para politikası hakkında açıklamalarda bulundu.

Bullard, enflasyonu kontrol etmek için önden yüklemeli faiz uygulamasına desteğini yineleyerek, “Eğer enflasyonu ekonomiye eklemlenmeden baştan engellemek istiyorsanız ve hedef seviye olan yüzde 2’ye çekmek istiyorsanız önden yüklemeli faiz artışları iyi bir fikir olarak öne çıkıyor” dedi.

“Enflasyonu tersine döndürmek ve kontrol altına almak için doğrudan ve agresif şekilde hareket etmeliyiz. Eğer bunu yapmazsak 10 yıl boyunca sürebilecek yüksek ve değişken enflasyonla yaşamak zorunda kalabiliriz” diyen Bullard, “Enflasyon ekonomideki fiyat sinyallerini alt üst ederek, yatırım, hammadde alımı ve hangi işe girilmesi gerektiği gibi kararları karmaşıklaştırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD ekonomisinin müthiş bir direnç gösterdiğini belirten Bullard, hanehalkı tarafında da çekilmeye dair herhangi bir işaret görmediğini vurguladı. Bullard resesyon tartışmalarına da değinerek bu ihtimaller üzerinde konuşmak için erken olduğunu sözlerine ekledi.