Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) Euro Bölgesi'ne ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmesinin ardından Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank) büyüme beklentilerini güncelledi.

Bundesbank, Almanya'ya ilişkin 2021 büyüme beklentisini yüzde 3,7'ye yükseltti. Bankanın 2021 büyümesine ilişkin önceki beklentisi yüzde 3 düzeyindeydi.

AMB'nin faiz kararının ardından basın toplantısında konuşan AMB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi'ne ilişkin büyüme beklentilerinin yukarı yönlü güncellendiğini duyurmuştu. Buna göre, 2021 Euro Bölgesi büyüme beklentisi yüzde 4'ten yüzde 4,6'ya çıkarıldı. 2022 büyüme beklentisi de yüzde 4,1'den yüzde 4,7'ye yükseltildi. 2023 beklentisi ise yüzde 2,1 olarak korundu.

Lagarde toplantıda ekonominin kademeli olarak açıldığını ve veriler hizmetler sektörü tarafında toparlanmaya işaret ettiğini belirtmişti. "İkinci yarıda ekonomik aktivitenin hızlanması bekleniyor" diyen Lagarde belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çekti. Lagarde Euro Bölgesi'nde büyümeye ilişkin risklerin genel olarak dengeli olduğu mesajını vermişti.

"Projeksiyonların incelenmesine çok zaman ayırdık. Üç ay öncesine göre görünüm ile ilgili daha iyimseriz." diye konuşan Lagarde son sinyaller güçlü bir sıçramaya işaret ettiğine vurgu yapmıştı.