Advertisement

İRFAN DONAT

Adana Çiftçiler Birliği, 2021 yılı için buğday maliyetini hesaplayarak fiyat beklentisini açıkladı.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, "2021 yılında 1 kilogram buğday için çiftçimizin maliyeti ve beklenen fiyatı görüşlerinize sunarız" açıklamasıyla birlikte bir de hesap tablosu yayınladı.

1 dekar buğday üretim maliyetinin 692 Lira 36 kuruş olarak hesaplandığı tabloda, dekar başına ortalama verim beklentisi de 360 kilogram olarak alındı.

Adana Çiftçiler Birlliği'nin hesabına göre, 2021 yılı için 1 kilogram buğdayın üretim maliyeti 1 Lira 92 kuruş olurken, çiftçinin mazoy, gübre,, sertifikalı tohum ve fark desteği hariç beklediği buğday fiyatını ise 2 Lira 20 kuruş olarak açıkladı. Desteklemelerle birlikte çiftçinin eline geçmesi gereken toplam rakam ise 2 Lira 40 kuruş olarak belirlendi.

Hatırlanacağı üzere, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2020 yılında ekmeklik buğday için ton başına 1.650 TL ve makarnalık buğday için ton başına 1.800 TL fiyat açıklamıştı.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, geçen hafta Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat'ın hazırlayıp sunduğu Tarım-Analiz programına katılarak, buğday alım fiyatlarının en geç bayram sonrası açıklanacağını söylemişti. #yatayteklicenter