Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin'in devlet kontrolündeki Global Times gazetesinin haberine göre Pekin, Avrupa Birliği'nin Çin elektrikli araçlarına yönelik ön tarifelerini 4 Temmuz'a kadar kaldırmasını istiyor.

Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik yüzde 38,1'e varan geçici AB vergileri 4 Temmuz'da başlayacak. Bu arada birlik, AB'nin Çinli elektrikli araç üreticilerine yönelik aşırı ve haksız sübvansiyon iddialarını araştırıyor.

Çin defalarca AB'ye tarifelerini iptal etmesi çağrısında bulunarak müzakere etme isteğini dile getirdi. Pekin, Trump yönetimi tarafından hâlâ ABD'nin mallarına uyguladığı gümrük vergilerinden rahatsız olan başka bir gümrük vergisi savaşına dahil olmak istemiyor, ancak böyle bir durumun gerçekleşmesi durumunda Çinli firmaları korumak için her türlü adımı atacağını söylüyor.

AB Komisyon Üyesi Valdis Dombrovskis ile Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao'nun Cumartesi günü Almanya Ekonomi Bakanı'nın Çin'e yaptığı ziyaret sırasında yaptığı görüşmenin ardından her iki taraf da tarife görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda anlaştı. Wentao, tartışma kapılarının "açık" olduğunu söyledi.