Advertisement

Çin hükümeti destekli Devlet Bilgi Merkezi’nin liderliğindeki bir girişim olan Blockchain Hizmet Ağı'nın (BSN) 25 Nisan’da faaliyetlerine başlayacağı açıklandı. Girişim, blockchain teknolojisinin daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde uygulanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Blockchain Türkiye Platromu'nda yer alan habere göre, BSN Geliştirme Derneği tarafından yayınlanan raporda BSN ile ilgili şu ifadeler yer alıyor: “Yüksek maliyetli dağıtım, iletme ve vakım yapısı, blockchain teknolojisinin gelişimine yönelik bir darboğaz yaratıyor. Bu nedenle sektörde bir kamu altyapı ağı oluşturmak için acil bir ihtiyaç vardır.”

MALİYETİ 14 BİN DOLARDAN 280 DOLARA İNDİRİYOR

Şu anda geleneksel üç eşli konsorsiyum blockchain yerel alan ağı tarzı bir ortam oluşturmak için yaklaşık 14 bin dolara ihtiyaç duyuluyor. BSN, bir zincir oluşturmak ve bunu operasyonel hala getirmenin maliyetini önemli ölçüde düşürerek yılda 280-425 dolar seviyesine indireceğini iddia ediyor. Derneğin yaptığı açıklamaya göre, bu durum çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmeyi ve öğrenciler gibi dar gelirli bireyleri yeni şeyler geliştirmek için BSN kullanmaya teşvik edecek. Böylece blockchain teknolojisinin hızlı gelişimi sağlanacak ve yaygın kullanımı artacak. BSN’i “blockchain interneti” olarak düşünebiliriz. BSN ağı ilk olarak Ekim 2019’da kurucuları arasında Devlet Bilgi Merkezi’ni de içeren dernek ve üç ana sektörden (telekom, finansa, teknoloji) beş şirket tarafından kuruldu.

Dernek BSN’in Çin’deki üç telekom operatörünün (China Mobile, China Telecom ve China Unicom) desteğiyle halihazırda 100’e yakın kamu şehri düğümü oluşturulduğunu söylüyor. Dernek şu anda küresel operatörleri bulut hizmetleri sağlayıcıları ve blockchain endüstrisindeki diğer şirketlerle görüşmelerde bulunduğundan bu sayıyı 200’e çıkarmayı planlıyor.