Advertisement

Çin, tarihi bir adım atarak, ülkenin önde gelen petrol rafinerileri PetroChina Co. Ltd.’nin bir birimi ve Hengli Petrochemical Co. Ltd.’nin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ilk kez stratejik petrol rezervlerinden satış yaptı.

Bloomberg'in PetroChina yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Forties ve Qatar Marine ham petrolü PetroChina Dalian’a varil başına 65 dolardan satıldı. Yetkililer ayrıca Oman ve Upper Zakum petrollerinin, Hengli’ye sırasıyla 65 dolar ve 70,50 dolardan satıldığını kaydettiler. İhalede Murban petrolü için teklif gelmedi.

Hükümet, bu ayın başlarında yaptığı bir açıklama ile, rezervlerden petrol satışı yapacağını ilk kez kamuoyuna açık bir şekilde duyurdu. Bu karar, küresel petrol göstergesi Brent’in, küresel enerji darlığı dolayısıyla 2018’den bu yana en yüksek seviyesi yakınlarında seyretmesi ile birlikte geldi.

Pekin yönetimi ayrıca, ülke çapında üretici fiyatları enflasyonunun Ağustos ayında 13 yılın zirvesine çıkmasına neden olan emtia fiyatlarındaki güçlü artışlar ile mücadele etmek için rezervlerinden metal satışı da yapıyor.

Yeni ihaleler bekleniyor

Cuma günü satışı yapılan 7,38 milyon varillik petrol, yılın ilk sekiz ayında ortalama 10,5 milyon varil olan Çin’in günlük petrol ithalatının altında olmasına karşın, petrol ticareti yapan şirketler yeni ihalelerin yapılacağını düşünüyor. Wood Mackenzie, bu satışların ülkenin stoklarını kullanma şeklinde “önemli bir değişikliği” işaret ettiğini ve mevcut ihale serisinde 82,5 milyon varil kadar petrolün satışı yapılacağının tahmin edildiğini söyledi.

Cuma günü satılan petrolün Çin’e maliyeti, bu petrollerin depolara fiyatların pandemi dolayısıyla sert düştüğü geçen yılın Nisan ve Ağustos aylarında koyulmasından dolayı muhtemelen 30 dolar ile 40 dolar arasında. Bu prim hükümetin lokal rafinerilere petrol satışından kar ettiği anlamına geliyor.

Satışı yapılan petrol, Aralık ayına kadar teslimat ile birlikte, ülkenin kuzeydoğusundaki Dalian’da bulunan depolardan alınacak. Satış şartlarına göre, alıcıların bu petrolü tekrar satmaları ya da tekrar ihraç etmeleri yasak.

İhaleyi takip eden traderler, Murban petrolüne muhtemelen, yaklaşık 3 milyon varillik kargo büyüklüğünden dolayı teklif gelmediğini söylediler. Energy Aspects Ltd.’ye göre, Çin’in stratejik rezervlerinde yaklaşık 220 milyon varil petrol bulunuyor.

Brent petrol bu yıl yaklaşık yüzde 50 değer kazandı ve Cuma günü varil başına 77 doların üzerinde seyrediyordu. Dünyanın en büyük bağımsız petrol ticaret şirketi Vitol Group’a göre, fiyatlar muhtemelen, kısmen doğalgazdaki sert yükselişin talebi artırmasından dolayı 80 dolar ile zirve yapacak.