Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Pekin yönetimi, AB'nin Çin'in elektrikli otomobil endüstrisine yönelik sübvansiyon karşıtı soruşturmasını "çıplak korumacı bir eylem" olarak nitelendirdi ve soruşturmaya ilişkin ilk resmi yorumunda bunun ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkisi olacağı konusunda uyardı.

Çin Ticaret Bakanlığı, şirketlerinin "meşru haklarını" koruyacağını taahhüt ederken AB'ye, Avrupalı ​​üreticilerin dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki güçlü varlığını ve uzun geçmişini hatırlattı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu, AB de dahil olmak üzere küresel otomotiv endüstrisi tedarik zincirini ciddi şekilde bozacak ve çarpıtacak, Çin-AB ekonomik ve ticari ilişkileri üzerinde olumsuz etki yaratacak, net bir korumacı eylemdir" ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Çarşamba günü soruşturmayı duyururken AB’nin Çin'e olan bağımlılığı” çabalarında Pekin'le belki de en ciddi savaşlardan birini başlattı.

Çinli elektrikli araçları Avrupa'da hızla pazar kazanıyor

Çin'in elektrikli araçları hâlâ birliğin pazarının yalnızca küçük bir payını temsil ediyor, ancak bu rakam hızla büyüyor ve iki yıl içinde yüzde 15'e ulaşabileceği değerlendiriliyor.

Bu firmaların hızlı yükselişi, on yıldan fazla bir süre önce güneş paneli pazarının Çinli üreticilerin hakimiyetine geçen AB'de endişelere neden oldu.

Çin için elektrikli araç endüstrisi, pandemiden çıkmaya çalışan ülke ekonomisinde en öne çıkan noktalardan biri. Pekin yönetimi, Çin ekonomisinin emlak sektörüne olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olmak için ileri teknoloji endüstrilerine ve yeşil geçişe bakıyor.

Özellikle Alman otomobil üreticileri Çin otomobil pazarında güçlü bir konuma sahip ancak son zamanlarda yerli üreticilerin elektrikli araç satışlarındaki patlama nedeniyle ciddi bir baskı altındalar.

Çin arz fazlasını AB ile aşmak istiyor

Öte yandan Çin'in elektrikli araç üreticileri de arz fazlası sorunları yaşıyor. ABD'nin Çin'den otomobil ithalatına ağır gümrük vergileri uygulayarak yerli üretim elektrikli araçlara sübvansiyonlar sunarak erişimi kısıtlamasının ardından AB'ye ihracat, sektör için en büyük umutlardan biri haline gelmişti.

Çin Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında, "AB otomobil şirketleri uzun yıllardır Çin'de yatırım yapıyor ve faaliyet gösteriyor ve Çin pazarı, birçok AB otomobil şirketi için en büyük denizaşırı pazar haline geldi. Çin her zaman açık ve işbirlikçi bir tutumu benimsemiştir ve AB otomobil şirketlerinin elektrikli araçlara yatırım da dahil olmak üzere Çin'deki yatırımlarını daha da genişletmelerini memnuniyetle karşılamaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık Çin'in elektrikli araç endüstrisinin rekabet gücünü "çok çalışarak" elde ettiğini, AB dahil tüketiciler tarafından tercih edildiğini ve iklim değişikliğiyle mücadeleye ve "Avrupa Birliği de dahil olmak üzere yeşil dönüşüme" önemli katkılarda bulunduğunu ekledi.

Ticaret Bakanlığı, "Çin, AB'nin korumacı eğilimlerini ve eylemlerini yakından takip edecek ve Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını sıkı bir şekilde koruyacaktır" dedi.