Advertisement

Çin, iki yılın en düşük seviyelerine doğru gerileyen endeksi canlandırmak için bazı büyük yatırımcılara daha fazla hisse almaları çağrısında bulundu.

Ülkenin ilgili regülatörü Perşembe günü aralarında Çin'in dev sosyal güvenlik fonu da olmak üzere yatırımcılarla yaptığı toplantıda bir çağrı metni yayımladı. Söz konusu çağrı Ekim 2019'da da yapılmıştı.

Ülkede artan vakalara karşı alınan sert önlemler, şirketlerde yaşanan bazı sorunlar ve ekonomik büyümenin yavaşlaması dolayısıyla ülke piyasalarında bir süredir risk iştahının oldukça düşük olduğu görülüyordu.

Çin varlıklarının piyasa değeri 2022'de 2,7 trilyon dolar düşüş yaşadı.

Çin'de ekonomiye yeni destek açıklaması

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, para politikasının destekleyici olduğunu belirtti ve ihtiyaç duyulması halinde küçük ve orta ölçekli şirketlere destek sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Katıldığı bir panelde konuşan Yi, “Destekleyici para politikası reel ekonomiye desteği artırıyor” dedi. Ukrayna savaşına işaret eden Yi, jeopolitik gerginliklerin küresel enflasyonu tırmandırdığını ve kendi finansal piyasalarının bu durumdan muaf olmadığını belirtti.

Yi, Çin’deki Kovid salgınının ekonomi üzerinde aşağı yönlü baskıları artırdığına değindi. PBOC geçen hafta politika faizini indirmeyerek piyasaları şaşırtmıştı.

UBS Group AG’den Nomura Holdings Ltd.’ye çok sayıda kurum Çin ekonomisi için bu yılın büyüme tahminini hükümetin hedefi olan yüzde 5,5’in oldukça altına düşürmüş durumda.