Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin'deki eyaletlerin birçoğu, yeni ay yılı tatilinin bir haftadan uzun bir süre uzatıldığını açıkladı. Çin yüzlerce kişinin ölümüne sebep olan ve binlercesini hasta eden koronavirüsünün yayılmasına karşı mücadele ediyor.

Bloomberg hesaplamalarına göre Çin'in 2019 GSYİH'sinin yaklaşık yüzde 69'sunu oluşturan on dört eyalet ve şehir işletmelerin en azından Şubat'ın ikinci haftasına kadar faaliyet göstermemesi gerektiğini açıkladı.

Doğu tarafında kilit önemdeki tüm imalat bölgeleri tatili uzattı. Bu bölgelerin arasında teknoloji şehri Shenzhen'e ev sahipliği yapan, Hong Kong sınırındaki Guangdong da bulunuyor.

Diğer bir bölge ise Çin'in en büyük limanına sahip olan Şanghay. Tesla'nın Çin'de yeni kurduğu tesis de burada bulunuyor.

Nike ayakkabılarının üretildiği Jiangsu ve iPhone üreticisi FoxConn'un büyük bir fabrikasının bulunduğu Henan da tatilin uzatıldığını açıkladı.

Ayrıca bazı şehirlerin toptan karantinaya alınması gibi tedarik zinciri ve lojistik açısından aksaklıklara neden olacak diğer önlemler de var. Ekonomistler, yeni koronavirüsün Çin ekonomisi üzerinde kısa vadede 2003'teki SARS salgınından daha fazla etkili olmasını bekliyor.

Tatili uzatan on dört bölge, Bloomberg'ün resmi rakamlara dayanan hesaplamalarına göre Çin'in 2019 Aralık ihracatının yüzde 78'ini gerçekleştirmişti. Aynı bölgeler bakır üretiminin yüzde 90'ını, çelik üretiminin en az yüzde 60'ını, ham petrolün yüzde 65'ini ve kömür üretiminin yüzde 40'ını karşılıyor.