Advertisement

Mayıs ayı verileri Çin'de dış ticaretin toparlanma sinyalleri verdiğini gösterdi.

Ülkenin dolar bazlı ihracatı Mayıs'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 arttı. Nisan ayında salgın önlemlerinin üretim alanları ve limanlardaki operasyonların durmasına yol açması nedeniyle ihracatta yüzde 3,9'luk yıllık artış kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi ihracat artışının yüzde 8 olması yönündeydi.

Çin'de Mayıs ayında dolar bazlı ithalat ise bir önceki aya benzer şekilde yıllık yüzde 4,1 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 2,8 olmuştu.

Ülkede ihracat Mayıs ayında 308,25 milyar dolarla 4 ayın en yüksek seviyesine çıkarken, dış ticaret fazlası da 51,12 milyar dolardan 78,8 milyar dolara yükseldi.

Güney Kore’de de ihracat Mayıs ayında benzer bir artış sergilemişti. Ancak ihracatçılar dünya genelinde tüketicilerin harcamalarını hizmetlere kaydırmaya başlamasıyla siparişlerin azaldığını bildiriyorlar.

Societe Generale Ekonomisti Wei Yao da önümüzdeki dönemde ihracat performansı açısından yüksek enflasyonla mücadele eden ABD ve Avrupa’da talebin nasıl seyredeceğinin önemli olacağı değerlendirmesini yaptı.