Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Uluslararası piyasalarda dolar yaklaşık 7,36 yuana yükseldi ve psikolojik açıdan kritik 7,35 seviyesinin üzerine çıktı. Bu, 2010 yılında offshore yuan piyasasının oluşmasından bu yana görülen en güçlü seviyeye yakın oldu.

Piyasalar PBOC’nin bu kararını Çin yönetiminin yuanın kademeli şekilde değer kaybetmesini kabul ettiği şeklinde yorumlarken, Australia & New Zealand Banking Group dolar/offshore yuanın rahatlıkla daha da kritik bir psikolojik seviye olan 7,40’ı test edebileceğini öngördü.

PBOC, bağımsız bir para politikası sürdürürken döviz kurunu istikrara kavuşturması ve sermaye çıkışlarını önlemesi gereken zorlu bir sürecin içinde. Ancak yuan Çin’de ekonomi hız keserken ve güvercin bir para politikası izlenirken, ABD’de güçlü verilerin açıklanması ve Fed-PBOC faiz farkının açılması sonucunda yatırımcıların doları tercih etmesi nedeniyle baskı altında.

Geçmiş deneyimler de zayıf yuanın Çin’in ihracatını daha rekabetçi hale getirmesi nedeniyle politika yapıcıların büyümeye öncelik verme ve sonunda kontrollü bir değer kaybına izin verme eğiliminde olduklarını gösteriyor.