Advertisement

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşlarında tansiyon iyiden iyiye yükseliyor. 

Son hamle Pekin Yönetimi'nden tarım alanında geldi. 

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çin hükümeti geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ek vergi’  kararının ardından kamu alıcılarına ABD tarım ürünleri alımını ertelemelerini söyledi.

Konuya ilişkin bilgi veren kaynaklar, Çin’in devlet tarafından yönetilen tarım şirketlerinin bekleyerek ticaret görüşmelerinin gidişatını izleyeceği ve Amerikan tarım ürünleri alımını durdurdukları  belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Çin, bu yılın yarısında olunmasına rağmen, 2004 yılından bu yana ABD'den en düşük soya fasülyesi alımını gerçekleştirdi.

Çin Yönetimi, dünyada ticarete konu olan soya fasulyesinin yüzde 62'sini ek başına ithal eder konumda. Pekin Yönetimi'nin en çok soya ithal ettiği ülkelerin başında ABD, Brezilya ve Arjantin geliyor. 

INTL FCStone Asya Analisti Darin Friedrichs, Trump’ın aldığı kararların Amerikalı çiftçiler tarafından büyük ölçüde tepki alabilme potansiyelinin olduğuna dikkat çekerek, seçimlerde olumsuz etki yaratabileceğini söyledi.

Yaşanan restleşmelerin ardından ABD'de soya fasülyesi ve mısır değer kaybederken, Çin'de ise soya ürünlerinde fiyat artışları yaşandı.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ticaret görüşmelerinin yeniden başlamasına rağmen, ABD Başkanı Donald Trump 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Çin’den ithal edilen 300 milyar dolarlık ürüne yüzde 10 ek vergi koyulacağını açıklamıştı. Çin tarafından müzakereye katılan bürokratların bu kararı hayretle karşıladıkları ve Pekin’in ABD’nin ek gümrük tariflerinde ısrarcı olması durumunda karşılık verileceği belirtilmişti.